Depozitele de gaze ale Uniunii Europene sunt pline în proporție de 90%, anunță Ursula von der Leyen
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat că Uniunea Europeană a atins un nivel de umplere a depozitelor de gaze de 90%, cu două luni înainte de termenul stabilit pentru 1 noiembrie. Această realizare asigură alimentarea cu energie a blocului comunitar pentru iarnă și contribuie la menținerea stabilității piețelor energetice.
„Impulsionând energiile regenerabile, economisind energie și identificând noi furnizori, am reușit să ne înmagazinăm gaze suficiente pentru a garanta alimentarea cu energie a Uniunii Europene,” a declarat von der Leyen.
Acest progres este deosebit de semnificativ în contextul eforturilor Europei de a reduce dependența de gazul rusesc, în urma invaziei Rusiei în Ucraina în februarie 2022. Uniunea Europeană a intensificat aprovizionarea cu gaze naturale lichefiate și a făcut pași importanți pentru a diversifica sursele de energie, consolidând astfel securitatea energetică pentru iarna care urmează.






