Convorbire telefonică a ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu cu omologul polonez Jacek Czaputowicz
Ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu a avut luni, 4 mai 2020, o convorbire telefonică cu ministrul polonez al afacerilor externe, Jacek Czaputowicz.
Șeful diplomației române a adresat felicitări omologului polonez cu ocazia sărbătoririi, de către Polonia, a „Zilei Constituției”, la data de 3 mai, subliniind caracterul excelent al relațiilor bilaterale, definite de un Parteneriat Strategic aprofundat.
A evocat, totodată, prioritatea comună pe care România și Polonia o au în contextul pandemiei COVID-19, și anume asigurarea sănătății propriilor cetățeni şi menținerea funcționalității activității economice.
Cei doi demnitari au fost de acord asupra necesității continuării dialogului bilateral într-un ritm susținut, evocând interesul pentru consolidarea cooperării economice și a dialogului strategic dintre părți, precum și perspectiva unei noi runde de consultări interguvernamentale româno-poloneze, atunci când circumstanțele o vor permite. De asemenea, cei doi miniștri au convenit să lucreze la modernizarea Planului de Acțiune al Parteneriatului Strategic bilateral, a cărui cea mai recentă actualizare a avut loc în anul 2015.
Discuția telefonică a prilejuit, totodată, un schimb de vederi privind cooperarea în formate regionale. Astfel, cei doi miniștri au evocat recentele consultări ministeriale în format trilateral cu Turcia, axate pe problematica regională de securitate, apreciate ca foarte productive, și au discutat despre acțiunile concrete în format trilateral.
Totodată, ministrul Bogdan Aurescu a arătat că, în situația globală actuală, pe fundalul necesității unei relansări economice rapide, Inițiativa celor Trei Mări poate avea un impact pozitiv asupra implementării marilor proiecte de conectivitate, precum și prin promovarea cooperării dintre comunitățile de afaceri din regiune. Cei doi miniștri au abordat astfel pregătirea următorului Summit al Inițiativei, din Estonia, din octombrie, și au convenit să stimuleze celelalte state participante să se alăture României și Poloniei în cadrul Fondului de Investiții al Inițiativei.
Ministrul Bogdan Aurescu l-a informat pe omologul polonez despre vizita pe care a efectuat-o la Chișinău săptămâna trecută, însoțind numeroasa echipă medicală românească, cu privire la discuțiile pe care le-a avut și a reiterat abordarea părții române de sprijin al obiectivului integrării europene a R. Moldova, pe baza aplicării unor condiționalități stricte în privința continuării reformelor necesare apropierii de UE. Evocând donația consistentă, în valoare de cca. 3,5 milioane de euro, a Guvernului României pentru cetățenii R. Moldova, a adresat părții poloneze rugămintea de a examina la rândul său posibilitatea unor donații de echipamente medicale.
editor News National







