Secretarului de stat pentru afaceri europene, Iulia Matei, a participat la reuniunea miniștrilor afacerilor externe din statele participante la Procesul de Cooperare în Europa de Sud-Est (SEECP)
Secretarul de stat pentru afaceri europene Iulia Matei a participat, la 25 iunie 2020, la reuniunea ministerială a Procesului de Cooperare în Europa de Sud-Est (SEECP). Evenimentul a fost organizat în format videoconferință de Președinția-în-exercițiu a SEECP, exercitată de Priștina, în perioada iulie 2019 – iulie 2020.
Agenda reuniunii a vizat evoluțiile recente din regiunea Sud-Est Europeană în contextul pandemiei de COVID-19, precum şi stadiul procesului de extindere a UE.
Secretarul de stat Iulia Matei a subliniat importanța cooperării la nivel regional în vederea depășirii provocărilor actuale, inclusiv în contextul pandemiei, reliefând importanța solidarității pentru a asigura un răspuns adecvat la această criză. A subliniat, de asemenea, rolul cheie pe care cooperarea regională îl joacă în asigurarea stabilității și prosperității regiunii Europei de Sud-Est, precum și în avansarea procesului de extindere.
Iulia Matei a reiterat sprijinul ferm al României pentru continuarea proceselor de integrare europeană și euro-atlantică în regiunea Sud-Est Europeană, promovată în mod activ pe perioada Președinției române a Consiliului UE. Asigurarea unei perspective europene credibile pentru regiune reprezintă un obiectiv de importanță strategică pentru stabilitatea, securitatea și dezvoltarea regiunii. În acest sens, a amintit mesajul puternic transmis de UE, în timpul actualei crize, prin adoptarea deciziei de deschidere a negocierilor de aderare cu Skopje şi Tirana.
Demnitarul român a evidențiat susținerea UE pentru regiune în contextul pandemiei şi a menționat sprijinul pentru propunerea Comisiei Europene privind pachetul de asistență macrofinanciară în valoare de 3 miliarde EUR pentru partenerii UE, ce se adaugă strategiei Team Europe, care urmărește complementaritatea eforturilor depuse de parteneri în combaterea pandemiei COVID-19.
În context, oficialul român a menționat, de asemenea, sprijinul acordat de ţara noastră participanților SEECP în contextul pandemiei, materializat prin livrări de echipamente medicale către Skopje şi Podgoriţa, prin intermediul mecanismului RescEU, precum și sprijinul acordat Chișinăului, prin trimiterea unor echipe medicale, precum şi dispozitive, echipamente medicale și medicamente.
Totodată, secretarul de stat român a subliniat importanța combaterii campaniilor de dezinformare din regiune, care subminează încrederea publică şi constituie un pericol la adresa fundamentelor democrației.
Cu ocazia reuniunii, a fost adoptată o declarație comună a SEECP, care prezintă efortul coordonat de combatere a pandemiei de Covid-19 și reiterează mesajele de susținere a aspirațiilor europene și euro-atlantice, subliniind totodată importanța consolidării cooperării regionale în vederea atingerii acestor obiective.
Evenimentul a marcat de asemenea preluarea mandatului anual de Președinție-în-exercițiu de către Ankara, care va fi urmată, în mandatul 2021-2022, de către Atena.







