Participarea secretarului de stat Dan Neculăescu la reuniunea informală a miniștrilor de externe din statele membre ale UE
Secretarul de stat Dan Neculăescu a participat miercuri, 22 aprilie 2020, la reuniunea informală a miniștrilor afacerilor externe din statele membre ale Uniunii Europene, desfășurată prin video-conferință.
Agenda de discuții a inclus un schimb de opinii privind Ucraina și Parteneriatul Estic (PaE). La capitolul chestiuni curente, Înaltul Reprezentant Josep Borrell s-a referit la evoluțiile recente din Turcia, Afganistan și Libia.
În ceea ce privește Ucraina, oficialii europeni au reiterat angajamentul față de suveranitatea, independența și integritatea teritorială a Ucrainei, precum și pentru sprijinirea procesului de reforme și soluționarea conflictului din estul țării.
În intervenția sa, secretarul de stat Dan Neculăescu a subliniat necesitatea ca Ucraina să continue eforturile în atingerea obiectivelor de reformă pe termen mediu și lung, în concordanță cu standardele, valorile și principiile europene, precum și cu interesele tuturor cetățenilor săi. De asemenea, a reiterat sprijinul pentru politica de sancțiuni a UE, instrument necesar în condițiile acțiunilor destabilizatoare în regiune.
Referitor la Parteneriatul Estic, discuțiile s-au concentrat pe calendarul acțiunilor viitoare, precum și pe pachetul de sprijin de urgență adoptat de UE în contextul pandemiei de COVID-19. Secretarul de stat român a salutat susținerea UE pentru partenerii estici în aceste condiții dificile și a subliniat necesitatea continuării demersurilor de consolidare a rezilienței statelor din Parteneriatul Estic. De asemenea, a reiterat importanța unei abordări strategice a UE în regiune și a evidențiat menținerea unei agende ambițioase în contextul viitorului Summit dedicat Parteneriatului Estic.
Editor News National, stiri doar din surse oficiale







