Ziarul News

Ziarul News

Distribuie:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Ziarul News: Linia de interconexiune Reșița-Pancevo a fost finalizată

Ziarul News: Linia de interconexiune Reșița-Pancevo a fost finalizată

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja: „România face ceea ce trebuie și se interconectează tot mai mult cu țările vecine, pentru un sistem energetic mai sigur și prețuri mai mici la facturi. Și alte state membre UE ar trebui să ne urmeze exemplul!”

După operaționalizarea comercială a celui de-al doilea circuit al Liniei Electrice Aeriene 400 kV Reșița-Pancevo (LEA) în noiembrie 2024, ca urmare a punerii în funcțiune parțiale a noii stații 400 kV Reșița, Transelectrica a anunțat intrarea în exploatare comercială și a primului circuit al liniei de interconexiune.

Această realizare reprezintă un pas important în consolidarea interconexiunii rețelelor electrice de transport ale României și Serbiei, capacitatea de schimb transfrontalier a României cu Serbia ajungând astfel până la 1.000 MW.

Odată cu intrarea în exploatare comercială a ambelor circuite ale LEA 400 kV Reșița-Pancevo, în lungime totală de 131 de kilometri, dintre care 63 de kilometri pe teritoriul României, România deține acum 11 linii electrice de 400 kV de interconexiune cu țările vecine.

Sebastian Burduja, ministrul Energiei: „Felicit Transelectrica pentru investițiile desfășurate în ultimii ani și, în special, în ultimul an. Capacitatea de interconexiune a României, atât pentru importuri, cât și pentru exporturi, a crescut și putem miza acum pe până la 4.000 de megawați. Este important să le reamintim celor care mințeau românii că sistemul nostru național este aproape de colaps atunci când importăm 2.800 sau chiar 3.000 MW.

Reafirm angajamentul României pentru securitatea energetică a regiunii noastre și hotărârea de a elimina orice dependență față de resursele celor care au folosit energia ca instrument de șantaj.

De fiecare dată, la masa Consiliului de miniștri, am susținut nevoia unor interconexiuni realizate cât mai rapid între toate statele. România își respectă obligațiile prevăzute de regulamentele europene în ceea ce privește dezvoltarea de interconexiuni și o face atât cu statele membre UE, cât și cu cele non-UE. Alte state din centrul Europei, zona de tranzit pentru piața energetică unică, ar trebui să urmeze exemplul nostru. Numai așa vom avea o piață europeană funcțională, cu prețuri mai mici pentru cetățeni și companii.”

Până în prezent, România a semnat cu Transelectrica contracte pentru dezvoltarea rețelelor de transport ale energiei electrice în valoare de aproape 600 milioane de euro, iar cu operatori de distribuție a energiei electrice, încă 1,2 miliarde de euro.

Prin programul record de investiții în noi capacități de producție a energiei electrice și în noi linii de transport și distribuție, vom ajunge să avem o energie sigură, accesibilă și curată. Aceasta este ordinea noastră de priorități.”

Intrarea în exploatare comercială completă a liniei de interconexiune Reșița-Pancevo a avut loc în cadrul etapei a doua a proiectului de construcție a nivelului de 400 kV în Stația Electrică de Transformare Reșița.

Linia Electrică Aeriană 400 kV Reșița-Pancevo joacă un rol semnificativ în consolidarea Sistemului Electroenergetic Național și al rețelei din sud-estul Europei, reducând congestiile transfrontaliere la granița dintre cele două sisteme, românesc și sârbeasc, sporind siguranța în alimentarea cu energie electrică, mărește capacitatea de transfer între România și Serbia și îmbunătățește schimburile de energie la nivel regional. Totodată, Linia Electrică Aeriană 400 kV Reșița-Pancevo creează cadrul tehnic și operațional pentru racordarea la rețea de noi consumatori și producători de energie electrică.

Știre publicată în Ziarul News cu ajutorul ZN PR & EVENTS

Ziarul News

Ziarul News nu îşi asumă responsabilitatea pentru informaţiile primite şi publicate pe site-ul public. Responsabilitatea conţinutului aparţine exclusiv emitentului comunicatului de presă.

Ziarul News nu poate fi trasă la răspundere pentru informaţii false transmise de către beneficiarii comunicatelor/anunturilor de presă.

Ziarul News îşi rezervă dreptul de a nu publica comunicatele de presă care conţin exprimări necorespunzatoare sau acuzaţii si încălcări ale drepturilor altor persoane, garantate de Constituţia României.

Conținutul website-ului www.Ziarul News.ro este destinat informării publice. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile Future Economy în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe Ziarul News

Distribuie:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Articole similare