Ziarul News

Ziarul News

Distribuie:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Peste 70 de copii cu dizabilități și din medii vulnerabile au explorat lumea artei, științei și a Universului la Muzeul MINA București

Peste 70 de copii cu dizabilități și din medii vulnerabile au explorat lumea artei, științei și a Universului la Muzeul MINA București

 

Peste 70 de copii proveniți din medii vulnerabile și copii cu dizabilități au participat la două spectacole interactive și imersive la Muzeul MINA (Museum of Immersive New Art) București: Da Vinci + Egipt + Autogenesis și Dinozaurii + Lecția de astronomie. Evenimentul a fost organizat de Asociația KinetoBebe, în cadrul programului „Bucureștiul este și al lor”, o inițiativă prin care copiii care au nevoie de „ajutor” pentru copilărie primesc acces la experiențe educaționale, culturale și sociale din Capitală.

Copiii au avut ocazia să pășească în lumi fascinante – de la marile invenții ale Renașterii, la misterele Egiptului Antic, ecosistemele viitorului și până la dinozauri și călătorii printre stele – într-un cadru sigur și adaptat nevoilor lor.

„Pentru unii dintre acești copii a fost prima ieșire într-un muzeu. Pentru alții, prima experiență imersivă. Pentru toți, a fost o zi în care au simțit că și lor li se cuvine. Cred cu toată convingerea că atunci când orașul devine accesibil, copilăria devine mai dreaptă.”, a declarat Bogdan Acatrinei, actor și co-fondator al Asociației KinetoBebe.

Bogdan Acatrinei, actor și co-fondator al Asociației KinetoBebe.

MINA (Museum of Immersive New Art) este primul muzeu imersiv din România, axat pe experiențe multimedia (proiecții 360°, muzică, lumină, uneori elemente olfactive) – o fuziune între artă și tehnologie. Include secțiuni interactive dedicate copiilor („MINA Kids”), cu instalații tactile și educaționale pentru stimulare vizuală și auditivă.

🌟 De ce e importantă stimularea senzorială?

Stimularea senzorială este esențială pentru dezvoltarea și menținerea funcțiilor cognitive, emoționale și motorii, în special în cazul persoanelor cu dizabilități. Este procesul prin care o persoană este expusă în mod activ sau pasiv la stimuli care implică cele 7 sisteme senzoriale: vizual (culori, lumini, imagini), auditiv (sunete, muzică, voci), tactil (texturi, vibrații, temperaturi), olfactiv (mirosuri), gustativ (arome, consistențe), proprioceptiv (conștientizarea poziției corpului), vestibular (echilibru, mișcare).

💡 Stimularea senzorială contribuie la:

  1. Dezvoltare cognitivă și emoțională
  • Ajută creierul să formeze conexiuni între simțuri și informație.
  • Stimulează gândirea, atenția și învățarea (mai ales la copii cu întârziere în dezvoltare sau autism).
  • Reduce anxietatea și confuzia în medii noi sau aglomerate.
  1. Reglare comportamentală și emoțională
  • Copiii sau adulții cu autism, ADHD sau deficiențe cognitive pot avea hipo‑ sau hiper‑sensibilitate senzorială.
  • Stimularea senzorială controlată (cum ar fi săli multisenzoriale sau „sensory corners”) ajută la calmare, reglare emoțională și focus.
  1. Îmbunătățirea mobilității și coordonării
  • Stimulii proprioceptivi și vestibulari ajută la conștientizarea corpului, echilibru și motricitate (util la dizabilități motorii sau paralizie cerebrală).
  1. Comunicare alternativă
  • La persoanele non‑verbale (autism sever, dizabilități intelectuale grave), stimularea senzorială poate fi un mijloc de exprimare sau reacție (privire, atingere, vocalizări).
  1. Stimulare cognitivă și prevenirea regresului la adulți
  • La persoanele cu dizabilități multiple sau la vârstnici cu Alzheimer/demență, stimularea senzorială ajută la menținerea conexiunilor neuronale.
  • Muzica, atingerea, lumina blândă sau aromaterapia pot calma agitația și îmbunătăți dispoziția.

🎈 Evenimentul a fost realizat cu implicarea și sufletul partenerilor noștri din zona ONG:

  • Special Olympics România
  • Fundația Motivation România
  • Asociația pentru Sprijinirea Copiilor cu Handicap Fizic România, sucursala București (ASCHFR)
  • Asociația Maria Holtzhauser
  • SOS Satele Copiilor România

🤝 Le mulțumim sponsorilor care au făcut posibilă această zi:

  • MINA – Museum of Immersive New Art
  • AQUA Carpatica
  • Alka Grup
Raluca Chisu si copiii din asociatii

Despre Asociația KinetoBebe

Asociația KinetoBebe este una dintre cele mai active organizații din domeniul recuperării pediatrice din România, oferind servicii specializate pentru copiii cu întârzieri de dezvoltare, dizabilități neuromotorii și alte afecțiuni. Prin proiectele sale civice, educaționale și de accesibilizare, Asociația susține dreptul fiecărui copil la o copilărie cu acces egal la oportunități de dezvoltare.

🌐 www.asociatia-kinetobebe.ro

📱 @KinetoBebe (Instagram & Facebook)

Ziarul News nu îşi asumă responsabilitatea pentru informaţiile primite şi publicate pe site-ul public. Responsabilitatea conţinutului aparţine exclusiv emitentului comunicatului de presă.

Ziarul News nu poate fi trasă la răspundere pentru informaţii false transmise de către beneficiarii comunicatelor/anunturilor de presă.

Ziarul News îşi rezervă dreptul de a nu publica comunicatele de presă care conţin exprimări necorespunzatoare sau acuzaţii si încălcări ale drepturilor altor persoane, garantate de Constituţia României.

Conținutul website-ului www.Ziarul News.ro este destinat informării publice. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile Future Economy în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe Ziarul News

Distribuie:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Articole similare