Ziarul News

Ziarul News

Distribuie:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Bursa de Valori București a deschis în scădere ședința de marți

Bursa de Valori București a deschis în scădere ședința de marți

Bursa de Valori București (BVB) a deschis în scădere ședința de tranzacționare de marți, iar rulajul se situa la 6,8 milioane de lei (aproximativ 1,3 milioane de euro), după primele 30 de minute de tranzacționare.

Indicele principal BET, care reflectă evoluția celor mai lichide 20 de companii listate, înregistra o depreciere de 0,16%, în timp ce indicele BET-Plus, ce urmărește cele mai lichide 43 de acțiuni de la BVB, scădea cu 0,15%.

Indicele BET-XT, care include cele mai lichide 25 de titluri, se deprecia cu 0,12%, în timp ce BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiții, consemna o creștere de 0,11%.

Indicele BET-FI, al societăților de investiții financiare, avansa cu 0,11%, în timp ce BET-NG, indicele companiilor din sectorul energetic și al utilităților, scădea cu 0,13%.

Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piața AeRO, înregistra un declin de 0,08%.

Potrivit datelor publicate de BVB, cele mai mari creșteri ale cotațiilor le-au înregistrat acțiunile Armătura (+4,65%), Prebet Aiud (+2,16%) și Bittnet Systems București (+1,35%). La polul opus, cele mai importante scăderi au fost consemnate de Comelf (-8%), Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră (-1,89%) și Romgaz (-1,1%).

Ziarul News nu îşi asumă responsabilitatea pentru informaţiile primite şi publicate pe site-ul public. Responsabilitatea conţinutului aparţine exclusiv emitentului comunicatului de presă.

Ziarul News nu poate fi trasă la răspundere pentru informaţii false transmise de către beneficiarii comunicatelor/anunturilor de presă.

Ziarul News îşi rezervă dreptul de a nu publica comunicatele de presă care conţin exprimări necorespunzatoare sau acuzaţii si încălcări ale drepturilor altor persoane, garantate de Constituţia României.

Conținutul website-ului www.Ziarul News.ro este destinat informării publice. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile Future Economy în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe Ziarul News

Distribuie:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Articole similare