Ziarul News

Ziarul News

Distribuie:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Comisia Europeană lansează consultări pentru sprijinirea persoanelor inactive care doresc să intre pe piața muncii

Comisia Europeană lansează consultări pentru sprijinirea persoanelor inactive care doresc să intre pe piața muncii

Comisia Europeană a adoptat Comunicarea privind viitorul Pilonului european al drepturilor sociale, care include o nouă inițiativă menită să faciliteze accesul pe piața muncii al persoanelor inactive care doresc să lucreze, a anunțat vicepreședinta executivă a Comisiei Europene, Roxana Mînzatu.

Potrivit oficialului european, Comisia va lansa consultări cu partenerii sociali în vederea unei posibile inițiative la nivelul Uniunii Europene dedicate persoanelor care întâmpină obstacole în găsirea sau reluarea unui loc de muncă.

În prezent, aproape 50 de milioane de persoane aflate la vârsta activă sunt în afara pieței muncii în Uniunea Europeană, dintre care peste 31 de milioane sunt femei. Aproape una din cinci persoane inactive și-ar dori să muncească, însă este împiedicată de diverse bariere, precum lipsa serviciilor de îngrijire pentru copii, probleme de sănătate, dizabilități, lipsa transportului, competențe care nu mai corespund cerințelor pieței sau responsabilități de îngrijire a unor membri ai familiei.

Comisia Europeană subliniază că inițiativa nu urmărește obligarea persoanelor să intre pe piața muncii și nici reducerea beneficiilor sociale, ci oferirea unui sprijin personalizat pentru cei care doresc să se angajeze.

Printre măsurile analizate se numără evaluarea competențelor și a nevoilor individuale, consilierea și formarea profesională, sprijinul pentru găsirea unui loc de muncă, facilitarea accesului la servicii de îngrijire și o mai bună cooperare între serviciile de ocupare, sănătate, educație și asistență socială.

Potrivit Roxanei Mînzatu, viitoarea inițiativă ar putea crea noi oportunități profesionale pentru aproximativ 10 milioane de europeni care doresc să intre sau să revină pe piața muncii.

Ziarul News

Banner publicitar

Ziarul News nu îşi asumă responsabilitatea pentru informaţiile primite şi publicate pe site-ul public. Responsabilitatea conţinutului aparţine exclusiv emitentului comunicatului de presă.

Ziarul News nu poate fi trasă la răspundere pentru informaţii false transmise de către beneficiarii comunicatelor/anunturilor de presă.

Ziarul News îşi rezervă dreptul de a nu publica comunicatele de presă care conţin exprimări necorespunzatoare sau acuzaţii si încălcări ale drepturilor altor persoane, garantate de Constituţia României.

Conținutul website-ului www.Ziarul News.ro este destinat informării publice. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile Future Economy în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe Ziarul News

Distribuie:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Articole similare