Convorbirea secretarului de stat pentru afaceri globale și strategii diplomatice Cornel Feruță cu vice-ministrul sud-coreean pentru afaceri politice Kim Gunn
Secretarul de stat pentru afaceri globale și strategii diplomatice Cornel Feruță a avut marți, 23 iunie 2020, o convorbire în sistem videoconferință cu vice-ministrul sud-coreean pentru afaceri politice Kim Gunn.
Dialogul dintre cei doi demnitari a prilejuit o trecere în revistă a stadiului excelent al relațiilor bilaterale româno-sud-coreene, consolidate atât pe parcursul celor 30 de ani de relații diplomatice neîntrerupte, cât și în baza a peste 10 ani de Parteneriat Strategic între cele două state. În context, a fost subliniat interesul reciproc pentru aprofundarea dialogului politic și dezvoltarea cooperării economice.
De asemenea, părțile au avut un schimb aprofundat de opinii asupra gestionării pandemiei de COVID-19, fiind reliefată buna colaborare între cele două state, mai ales în perioada de vârf a pandemiei.
Secretarul de stat Cornel Feruță a evidențiat interesul special pentru consolidarea relațiilor economice româno-sud-coreene, prin valorificarea oportunităților disponibile în sfera schimburilor comerciale și a investițiilor. În acest sens, oficialul român a încurajat companiile sud-coreene să aibă o prezență investițională mai dinamică în economia românească.
Cei doi demnitari au discutat și despre situația de securitate din regiune, cu accent pe evoluțiile din Peninsula Coreeană.







