
Convorbirea telefonică a ministrului afacerilor externe Bogdan Aurescu cu omologul kazah Mukhtar Tileuberdi
Ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu a avut marți, 5 mai 2020, o convorbire telefonică cu ministrul afacerilor externe al Republicii Kazahstan, Mukhtar Tileuberdi.
În contextul crizei provocate de noul coronavirus, cei doi miniștri au discutat despre măsurile luate de ambele state în vederea depășirii crizei și au exprimat satisfacție în ceea ce privește sprijinul reciproc și cooperarea în această perioadă. Astfel, ministrul Aurescu a mulțumit omologului său pentru sprijinul tehnic oferit avioanelor românești care efectuează zboruri de transport de echipamente medicale, iar ministrul Tileuberdi a mulțumit părții române pentru sprijinul acordat pentru repatrierea unor cetățeni ai Republicii Kazahstan. Ministrul Bogdan Aurescu a exprimat solidaritate cu R. Kazahstan și a transmis condoleanțe familiilor victimelor pandemiei de COVID-19.
Totodată, șeful diplomației române a evidențiat că Republica Kazahstan este un partener important al României în Asia Centrală și a reiterat interesul pentru asigurarea unei evoluții ascendente a dialogului politico-diplomatic. În acest sens, a adresat omologului kazah invitația de a efectua, atunci când va fi posibil, o vizită în România, pe care acesta a acceptat-o cu plăcere. De asemenea, cei doi miniștri au discutat despre reluarea negocierii asupra noului plan de acțiune al celor două ministere de externe și despre alte componente ale dialogului politic bilateral.
Cei doi miniștri au discutat și despre dezvoltarea componentei economice a relației bilaterale, prilej cu care a fost convenită, ca prioritate, organizarea următoarei sesiuni a Comisiei Mixte Interguvernamentale româno-kazahe pentru cooperarea în domeniul comercial, economic, științific și tehnic, imediat ce situația generată de pandemie o va permite.
Ministrul Bogdan Aurescu a subliniat importanța comunității româneşti din Kazahstan – o adevărată punte de legătură între cele două state și a subliniat rolul Lectoratului de limbă română din cadrul Universității de Stat din orașul Karaganda în beneficiul acestei comunități, lectorat care funcționează din anul 2014 și este singurul proiect de acest tip în Asia Centrală.
Editor News National







