Ziarul News

Ziarul News

Distribuie:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Direcția Generală de Poliție Locală Sector 3, în acțiune: 14496 de sancțiuni aplicate

Direcția Generală de Poliție Locală Sector 3, în acțiune: 14496 de sancțiuni aplicate

           Direcția Generală de Poliție Locală Sector 3 a aplicat, în perioada aprilie-iunie, 14496 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 8.633.908 lei.

În perioada de referință, cele mai multe sancțiuni, 9.823, în cuantum de 5.446.857 lei, au fost aplicate în urma acțiunilor de monitorizare și asigurare a ordinii publice. Tot aici se încadrează sancțiunile aplicate de polițiștii locali în urma controalelor pentru combaterea faptelor de comerț stradal neautorizat, în valoare de 361.950 lei.

Alte 2.579 de sancțiuni, în cuantum de 1.646.976,50 lei, provin din activitatea desfășurată în domeniul circulației pe drumurile publice.

În domeniul protecției mediului, s-au aplicat 1.466 de sancțiuni în cuantum de 1.155.900 lei. Activitățile au vizat respectarea normelor de salubrizare în zonele de interes public, precum și redarea spațiilor publice cetățenilor. În acest sens, Poliția Locală Sector 3 a identificat 207 terenuri virane insalubre și 552 de mașini abandonate.

De asemenea, în urma activității de monitorizare a instituțiilor publice s-au aplicat 132 de sancțiuni, în cuantum de 49.675 de lei.

Pa partea de monitorizare a obiectivelor și unităților de învățământ, polițiștii locali au aplicat 423 de sancțiuni contravenționale în valoare de 212.500 lei, rezultate din acțiunile de supraveghere și patrulare, dar și ca urmare a sesizărilor primite de la dispeceratul operațional. În plus, în perimetrul unităților de învățământ s-au aplicat 17 sancțiuni și amenzi de 1.500 lei.

„Disciplina în construcții”, respectiv „publicitatea și domeniul public” sunt alte două segmente de activitate în care reprezentanții DGPL Sector 3 au desfășurat controale, finalizate cu aplicarea de sancțiuni contravenționale astfel: 47 de sancțiuni, în cuantum de 108.500 lei, respectiv 9 sancțiuni, în cuantum de 12.000 lei.

La dispeceratul operațional al Direcției Generale de Poliție Locală Sector 3 s-au înregistrat, în perioada de referință, 20.369 de sesizări. Într-un clasament al sesizărilor, 8.531 vizează ocuparea abuzivă a locurilor de parcare, 5.509 circulația rutieră și 2.336 semnalează tulburarea ordinii și liniștii publice.

Poliția Locală a Sectorului 3 are un dispecerat de sesizări cu program non-stop, care poate fi apelat la numărul de telefon 021.9543, dar și o adresă de e-mail dispecerat@primarie3.ro, unde cetățenii pot semnala situații punctuale.

Articol publicat in Ziarul News, prin agentia ZN PR.

Ziarul News nu îşi asumă responsabilitatea pentru informaţiile primite şi publicate pe site-ul public. Responsabilitatea conţinutului aparţine exclusiv emitentului comunicatului de presă.

Ziarul News nu poate fi trasă la răspundere pentru informaţii false transmise de către beneficiarii comunicatelor/anunturilor de presă.

Ziarul News îşi rezervă dreptul de a nu publica comunicatele de presă care conţin exprimări necorespunzatoare sau acuzaţii si încălcări ale drepturilor altor persoane, garantate de Constituţia României.

Conținutul website-ului www.Ziarul News.ro este destinat informării publice. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile Future Economy în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe Ziarul News

Distribuie:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Articole similare