INS: Lucrările de construcții au crescut cu 10% în primele zece luni din 2025
Volumul lucrărilor de construcții a înregistrat o creștere de 10%, ca serie brută, în primele zece luni din 2025, comparativ cu perioada similară din anul anterior, potrivit datelor publicate joi de Institutul Național de Statistică (INS).
Evoluția pozitivă a fost susținută în principal de lucrările de reparații capitale, care au avansat cu 50%, precum și de lucrările de construcții noi, în creștere cu 7,7%. În schimb, lucrările de întreținere și reparații curente au consemnat o scădere de 3,7%, ca serie brută.
Pe categorii de construcții, creșteri au fost raportate la clădirile rezidențiale (+12%), clădirile nerezidențiale (+10,8%) și construcțiile inginerești (+8,9%).
Calculat ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, volumul lucrărilor de construcții a crescut cu 9,7%, la zece luni, evoluție determinată de majorarea lucrărilor de reparații capitale (+49,3%) și a construcțiilor noi (+7,9%). Lucrările de întreținere și reparații curente au scăzut cu 5,5%.
În funcție de domeniu, INS indică avansuri ale activității în cazul clădirilor rezidențiale și al construcțiilor inginerești (ambele cu +10,6%), precum și la clădirile nerezidențiale (+8,2%).
Octombrie 2025 față de octombrie 2024
Datele INS arată că, în luna octombrie 2025, comparativ cu aceeași lună din 2024, volumul lucrărilor de construcții a crescut, ca serie brută, cu 13,8%, pe total. Majorările au fost generate de creșterea lucrărilor de reparații capitale (+40,1%) și a lucrărilor de construcții noi (+17,1%), în timp ce lucrările de întreținere și reparații curente au scăzut cu 8,5%.
Pe obiecte de construcții, s-au consemnat creșteri la clădirile nerezidențiale (+33,3%), clădirile rezidențiale (+16,8%) și construcțiile inginerești (+4,6%).
Ca serie ajustată, volumul lucrărilor de construcții a avansat cu 13,3%, susținut de lucrările de reparații capitale (+45,2%) și de construcțiile noi (+17,1%). Lucrările de întreținere și reparații curente au înregistrat o scădere de 7,7%.
Totodată, pe categorii de construcții, creșteri au fost raportate la clădirile nerezidențiale (+33,8%), clădirile rezidențiale (+17,5%) și construcțiile inginerești (+7,5%).
Octombrie 2025 față de septembrie 2025
Comparativ cu luna septembrie 2025, volumul lucrărilor de construcții a crescut ușor, cu 0,2%, ca serie brută, însă a scăzut cu 2% ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate.







