Ziarul News

Ziarul News

Distribuie:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

România va lansa licitația pentru primul centru de excelență în protonoterapie

România va lansa licitația pentru primul centru de excelență în protonoterapie

  • Investiție de 120 de milioane de euro

În cadrul unui workshop organizat în colaborare cu Comisia Europeană, Ministrul Sănătății, prof. univ. dr. Alexandru Rafila, și secretarul de stat, dr. Alexandru Rogobete, au anunțat că licitația pentru primul Centru de Excelență pentru Diagnosticarea și Tratamentul cu Protonoterapie ar putea începe în luna august. Investiția pentru acest proiect inovator este estimată la 120 de milioane de euro.

„Protonoterapia este o soluție inovatoare de tratament a afecțiunilor oncologice și eu cred că trebuie să facă parte din pachetul nostru de răspuns strategic pentru combaterea cancerului în România. Pentru pacienți, accesul la o terapie cu grad mare de eficiență și grad minim de efecte adverse este crucial”, a declarat prof. univ. dr. Alexandru Rafila.

Secretarul de stat, dr. Alexandru Rogobete, a subliniat că, în urma studiilor de piață, se estimează costuri de 120 de milioane de euro pentru proiectarea și execuția noului centru. „La fel ca orice proiect crucial din sănătate, ne confruntăm cu două provocări macro: factorul timp și factorul financiar. În termeni de timp, mizez pe o organizare cu celeritate a procedurilor de licitație, care ar putea începe chiar în august sau în lunile următoare”, a declarat dr. Rogobete.

Protonoterapia este o formă avansată de tratament pentru cancer, utilizând particule de protoni pentru a furniza doze precise de radiație către tumori, oferind o alternativă mai eficientă și cu mai puține efecte secundare comparativ cu radioterapia convențională. Ministrul Rafila a subliniat că acest centru va reprezenta o piesă importantă din sistemul de combatere a afecțiunilor oncologice și ar putea fi inclus în Planul Național de Combatere și Control al Cancerului (PNCC).

Ziarul News nu îşi asumă responsabilitatea pentru informaţiile primite şi publicate pe site-ul public. Responsabilitatea conţinutului aparţine exclusiv emitentului comunicatului de presă.

Ziarul News nu poate fi trasă la răspundere pentru informaţii false transmise de către beneficiarii comunicatelor/anunturilor de presă.

Ziarul News îşi rezervă dreptul de a nu publica comunicatele de presă care conţin exprimări necorespunzatoare sau acuzaţii si încălcări ale drepturilor altor persoane, garantate de Constituţia României.

Conținutul website-ului www.Ziarul News.ro este destinat informării publice. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile Future Economy în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe Ziarul News

Distribuie:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Articole similare