Ziarul News: Priorități clare pentru România – reforma administrației publice și finalizarea aderării la OCDE
Reforma administrației publice, legea bugetului de stat, reglementarea femicidului și proiectul noii legi a Apărării Naționale se află printre principalele priorități ale sesiunii parlamentare ordinare care a început luni, a declarat președintele Senatului, Mircea Abrudean.
„Începem o nouă sesiune parlamentară și avem câteva priorități clare pentru România – reforma administrației publice, o reformă pe care nimeni nu a avut curajul să o asume în ultimele decenii, care, împreună cu măsurile de relaxare economică, va genera mai multă competitivitate și investiții. Legea bugetului de stat rămâne prioritatea absolută. Avem nevoie de un buget echilibrat și realist, care să ofere stabilitate economică și să susțină domeniile esențiale pentru cetățeni”, a transmis Abrudean printr-un mesaj video pe Facebook.
În contextul legislației sociale, președintele Senatului a menționat și reglementarea femicidului, proiect adoptat recent de Senat, considerat „un pas important pentru protecția femeilor”.
De asemenea, aderarea României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) rămâne un obiectiv strategic. „Finalizarea acestui proces va consolida încrederea partenerilor internaționali și va accelera modernizarea instituțională a României”, a adăugat Abrudean.
Noile priorități legislative includ și proiectul noii legi a Apărării Naționale, reflectând importanța consolidării securității în contextul regional actual.
Această sesiune parlamentară pune accent pe echilibrul dintre reformele administrative, stabilitatea economică și măsurile sociale, toate menite să susțină dezvoltarea și competitivitatea României pe termen lung.






